LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Politikani gjerman dënohet për deklaratat e Holokaustit

18 Gusht 2023, 18:03, Aktualitet CNA
Politikani  gjerman dënohet për deklaratat e Holokaustit
Foto ilustruese

Një gjykatë në qytetin gjerman të Mynihut dënoi të premten një politikan nga partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) për vërejtjet që krahasonin një fushatë vaksinimi kundër koronavirusit me masakrat anti-hebreje të epokës naziste, raporton DW.

Florian Jäger, i cili shërbeu si anëtar i parlamentit kombëtar të Gjermanisë, Bundestag, postoi një video në faqen e tij në Facebook në 2021.

Në të, ai pretendoi se masat e qeverisë gjermane për COVID ishin të krahasueshme me fushatën e terrorit të pogromit të nëntorit kundër hebrenjve gjermanë në 1938.

Gjykata vendosi se komentet në fjalë përbënin nxitje dhe e dënoi Jager me një gjobë prej 2,700 euro (2,930 dollarë). Shuma është ulur nga 5400 euro për shkak të gjendjes së keqe të financave personale të politikanit.

Prokurori i lartë Andreas Franck, oficer antisemitist i gjyqësorit bavarez, argumentoi në gjykatë se Jäger kishte kërkuar qëllimisht të nxiste./ CNA

Lajmet e fundit nga