LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gruan "makineri pastrimi" parash në Itali/ Si e komandonte rrjetin e drogës 41-vjeçari nga Elbasani

16 Shtator 2022, 12:00, Aktualitet CNA
Gruan "makineri pastrimi" parash në Itali/ Si e komandonte
Foto ilustruese

Shqiptarët janë mendja, italianët dhe magrebianët janë korrierët apo krahët operativë. Kreu i dyshuar i organizatës – i marrë me masë sigurimi, ndonëse tashmë në burg në Tolmezzo (Udine) me 11 vjet e 6 muaj dënim – është 41-vjeçari Alfred Lecini. 

Mediat italiane raportojnë se ai menaxhonte punët e grupit direkt nga vendi i tij (nga Elbasani, i konsideruar si një nga kryeqytetet shqiptare të drogës), por u arrestua sapo shkeli në Itali dy vite më parë. 'Shpatulla' e tij, ajo që hetuesit mendojnë se është referent për trafikun e drogës në Emilia, është 55-vjeçari me origjinë maqedonase Hatim Husejini, me banim në Ferrara, qyteti ku u arrestua dy ditë më parë nga policia dhe ku ndodhet tani në qeli. 

Gjithashtu në pranga Nabil Kalchi, një 46-vjeçar maroken, i cili gravitoi midis Reggio dhe Parma, marrë në qytetin dukal dhe iu gjet një "BMWX6", katër mijë euro cash dhe disa çeqe. Dhe bashkëkohësi, Marco Cantori, një vendas nga Città di Castello (Perugia), befasoi me 70 gramë kokainë dhe u arrestua në akt.

Së fundi, dy të akuzuarit për konkurrencë të jashtme në një shoqatë kriminale, që sipas hetuesve ishin ngarkuar për ‘pastrimin’ e parave: 37-vjeçarja shqiptare Alketa Basha, e arrestuar në Brescia, është ndalur në Venecia me 79 mijë euro cash, fshehur në makinë. Dhe 26-vjeçari Fabion Lecini, kushëri i bosit të dyshuar./CNA.al

Lajmet e fundit nga