“Rrëmbeni kosat e sfurqet”/ Meta tenton të justifikojë thirrjet për luftë civile

17 Shtator 2021, 09:07, Politikë CNA
“Rrëmbeni kosat e sfurqet”/ Meta tenton të

Presidenti Ilir Meta, që pas nisjes hetimeve parlamentare për rolin e tij, para, përgjatë dhe pas zgjedhjeve të 25 Prillit, është ?zbutur?.

Qëndrimet  e tij ka qenë të moderuara. Sot ai ka justifikuar rebelimet, kur fliste për revolucion, rrëmbim kosash e sfurqesh, apo dhe kur iu shpallte luftë ambasadorëve.

Sipas Metës, këto reagime i ka bërë pasi nuk kishte Opozitë, dhe jo se i pëlqente protagonizmi.

?Para 25 Prillit kanë qën mundësitë zero në Parlament. Kam mbrojtur demokracinë dhe Kushtetutën. Protagonizmi im ka qenë në mbrojtje të Kushtetutës dhe jam i detyruar të respektoj Kushtetutën. Prandaj kam refuzar edhe intervistat pas 25 Prillit.

Protagonizmi im nuk ka qenë i kërkuar  nga unë, por unë isha në mbrojtje të Kushtetutës. pasi institucionet ishin braktisur nga opozita dhe mazhoranca po përpiqej të kapte çdo institucion?, është shprehur ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga