LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shqiptarët të zhgënjyer me situatën e vendit/ Analistët rendisin shkaqet

16 Shtator 2021, 20:43, Politikë CNA

Analisti Afrim Krasniqi thotë se zgjedhjet në vetvete nuk janë aftësia për të ndryshuar por aftësi e partisë në pushtet për të shfrytëzuar situatën.

?Praktikisht 20-23% në qeveris në Shqipëri?, tha Krasniqi.

I ftuar në emisionin “Barometri” në “Euronews”, Ervin Bushati, politik i Partisë Socialistë thotë se pesimizmi vjen për shkak të pandemisë dhe tërmetit.

Sipas tij pesimizmi i shprehur nuk mund të çojë në përfundime politike pasi shqiptarët janë pjesëmarrës në politikë.

?Për herë të parë në një vit pandemie pati një pjesëmarrje më të lartë se sa në zgjedhjet e kaluara. PS ka marrë më shumë vota sa të gjitha partitë në opozitë?, tha z. Bushati.

Analisti Adri Nurellari thotë se sjellja elektorale në Shqipëri nuk është racionale pasi pavarësisht se shumica e qytetarëve mendojnë se situata është keq, ata kanë votuar sërish për Partinë Socialiste.

Aranita Braha, drejtore e ?Open Data? thotë se situata lë për të dëshiruar pasi shumë parti politike po reformohen po ndryshojnë.

Njerëzit tha ajo japin një shenjë pesimizmi për shkak të pandemisë, tërmetit dhe gjendjes ekonomike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga