LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Masat antiCovid/ Mblidhet Komiteti teknik i Ekspertëve

31 Mars 2021, 12:49, Politikë CNA
Masat antiCovid/ Mblidhet Komiteti teknik i Ekspertëve

Ditën e sotme është mbledhur Komiteti Teknik i Ekspertëve i cili ka thënë që masat kufizuese nuk do të ndryshojnë.

Incidentat dy javore dhe ecuria e gjëndjes së Covid-19 nga 17 deri më 30 mars ka ardhur duke u ulur por ata nuk janë të kënaqur.

“Duke u bazuar në shifrat e SARS-COV 2 në moshat 15-20 vjeç, maturat të fillojnë mësimin në klasë. Është një masë vijimësia e të cilës do të kushtëzohet nga shifrat që do të monitorohen. Maturat duhet të zbatojnë me shumë rigorozitet protokollet e sigurisë për mbrojtjen. Masat e tjera do të mbeten njëlloj, siç është ora policore nga ora 20:00-06:00. Baret e restorantet do të punojnë deri në orën 20:00 dhe njëkohësisht mësimi do të vazhdojë online për të gjitha pjesët e tjera të sistemit arsimor?, tha Mira Rakacolli.

Rastet me Covid-19 kanë rënë, vijojnë 419 nga 532 raste ditore, ndërsa totali i rasteve aktive kanë pësuar ulje të lehta nga 32179 në 31879.

Ka pësuar rritje në bashkitë e vogla të prekura 43 në javë, si dhe mesatarja javore e pacientëve të shtruar në terapi intensive ka shkuar nga 16 në 11 persona.
Numri i perosnave të intubuar është ulur, ndërsa numri i ndërrimit të jetëve ka shkuar nga 92 në 70./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga