LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha te “Lëndina e lotëve”/ Ndez qiri për të kujtuar të larguarit nga Korça

31 Mars 2021, 10:11, Politikë CNA
Basha te “Lëndina e lotëve”/ Ndez qiri për të

Kreu i PD, Lulzim Basha ka qenë sot në Korçë ku ka zhvilluar takime me qytetarët.

Basha ka hyrë në vendin e quajtur ?Lëndina e lotëve? që për qytetarët korçarë ka konceptin e ndarjes së qytetit me ata që emigronin. Kryedemorkati ka kryer këtë ritual duke ndezur një qiri.

“Lëndina e lotëve po të kishte gojë, ai sokak, ato gurë do tregonin vuajtje të panumërta për dy shekuj me rradhë të shqiptarëve të ndershëm që braktisnin tokat e tyre të cilat me bujari zoti i ka bekuar. Edhe unë e ndeza një qiri, por jo vetëm për të kujtuar shumë breza korçarësh që janë larguar për një jetë të mirë Ata u bënë simbole të punës, aktivitetit, të kauzave të mëdha të arsmimit të shqiptarëve dhe emrave që na bëjnë krenar. E ndeza atë qiri sepse kjo lëndinë vazhdon të lotojë, por më e keqja, cdo qytet shqiptar ka një lëndinë lotësh, në cdo stacion autobuzës, njëlloj si para 100 apo 200 vjetësh që mbulohej nga trishtimi i pamundësisë”, u shpreh Basha.

Kujtojmë se emigrimi është një problem actual në ditët e sotme. Numri i shqiptarëve që zgjedhin të braktisin vendin ka qenë në rritje./CNA.al

Lajmet e fundit nga