LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

57 miliardë euro për të rimëkëmbur ekonominë/ Greqia synon 200 mijë vendeve të reja pune

31 Mars 2021, 08:56, Politikë CNA

Qeveria greke shpall Planin e Rimëkëmbies me buxhet 57 miliardë euro.

Plani Kombëtar i Rimëkëmjes dhe Qëndreshmërisë është një platformë me 170 projekte, investime dhe reforma. Ai bazohet në 4 shtylla, tranzicionin dixhital të Shtetit dhe Ekonomisë, rritjen e punësimit dhe kohezionit social, Ekonominë e gjelbër dhe fillimin e aktivitetit prodhues.

Ky është një projekt që mbulon të gjithë Greqinë, dhe që aspiron të krijojë 200,000 vende pune, por edhe për të rritur Prodhimin e Brendshëm Brut me 7 nivele në 6 vitet e ardhshme, tha Kryeministri, Kyriakos Mitsotakis gjatë prezantimit të Planit të Rimëkëmbjes.

“Plani Kombëtar kërkon të krijojë shumë punë të reja dhe të paguara mirë. Sidoqoftë, së bashku me burimet e projektit, individi është i ftuar të shtojë fondet e tij, duke marrë rrezikun përkatës “, vuri në dukje gjithashtu Kryeministri, Kyriakos Mitsotakis.

Kryeministri grek tha se ?Plani Kombëtar? çon në një rishpërndarje të drejtë të pasurisë kombëtare. Përpjekja që fillon sot do të thotë më shumë punë, veçanërisht për të rinjtë dhe një jetë më të mirë të përditshme për të gjithë.

“Plani Kombëtar i Rimëkëmbjes nuk ka të bëjë me një qeveri, ka të bëjë me të gjithë vendin, është shumë i madh për t’u përshtatur në një parti”, theksoi Kryeministri./CNA.al

Lajmet e fundit nga