LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dialogu me Kosovën/ Sekretari amerikan i Shtetit i kërkon Vuçiçit njohje reciproke nga Serbia

31 Mars 2021, 11:05, Politikë CNA
Dialogu me Kosovën/ Sekretari amerikan i Shtetit i kërkon

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka dërguar një letër presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç ku i kërkoi këtij të fundit që të përmbyll dialogun me Kosovën me njohje reciproke.

Në letrën e dërguar Vuçiçit, Blinke shkruan se SHBA ndan vizionin e një Serbie demokratike dhe që aspiron që në të ardhme të jetë pjesë e Bashkimit Evropian.

?SHBA-ja është e përkushtuar për marrëdhëniet tona afatgjate. Ne ndajmë vizionin e një Serbie demokratike, të qëndrueshme, të zhvilluar dhe demokratike në hapin drejt anëtarësimit në BE. Qëllimi afatgjatë i SHBA-së ka qenë ta shoh Serbinë dhe Kosovën të arrijnë marrëveshje gjithëpërfshirëse e përqendruar në njohjen reciproke. Unë i mbaj në mend plotësisht bisedat tona të mira dhe po pres me padurim rinovimin e tyre?, shkroi Blinken me stilolaps në fund të letrës, e cila u dërgua më 23 shkurt dhe me të cilën ai e falënderoi Vuçiçin për urimin e tij për emërimin si Sekretar i Shtetit, raporton Novosti.

Letrën e marrë nga Blinken, Vuçiç e zbuloi një ditë më parë, duke vlerësuar se ?duke mos llogaritur historinë e njohjes reciproke me Kosovën?, mesazhi ishte ?kuptimplotë dhe i mirë? në të gjitha aspektet e tjera, për të cilat ai falënderoi Blinkenin.

?Unë e përgëzova atë për emërimin në një pozicion të rëndësishëm në Shtetet e Bashkuara dhe besoj se ai gjithashtu kujtoi bashkëpunimin tonë. Ai madje shkroi diçka me dorën e tij, kështu që ky është një lajm i rëndësishëm?, tha Vuçiç./CNA.al

Lajmet e fundit nga