LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Qeveria të marrë masa për Covid-19”/ Petrit Vasili: Nuk mund të vazhdohet me paaftësi profesionale

9 Shtator 2020, 10:08, Politikë CNA
“Qeveria të marrë masa për Covid-19”/ Petrit Vasili:

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili i bëri thirrje qeverisë të marrë masa lidhur me situatën e të prekurve me Covid-19.

Përmes një deklarate për mediat Vasili tha se nuk mund të vazhdohet me paaftësi profesionale pasi fundi mund të jetë fatal dhe çmimin do ta paguajnë qytetarët shqiptarë.

?Vetëm javën e fundit kemi mbi 1000 persona që trajtohen në banesë. Ky trajtim në shumicën dërmuese të rasteve po i kushton shqiptarëve qinda mijëra lekë, të cilat janë një rrënim për buxhetet familjare. Rastet vazhdojnë dhe shpeshherë fundi është fatal. Nuk mund të vazhdojë më qeveria me paaftësinë profesionale dhe shkencore duke mos hedhur asnjë hap. Të gjithë pacientët që trajtohen në banesë shteti ka për detyrë t?i trajtojë gratis. Ky është një hap i domosdoshëm për shëndetin e njerëzve. Në rast se nuk ristrukturohet sistemi shëndetësor në funksion të situatës, gjithçka do të dalë nga kontrolli dhe në fund faturën do ta paguajnë qytetarët. Nuk është koha më për propagandë. Në emër të shëndetit të njerëzve ju kërkojmë të merren masa. I them qeverisë se këto veprime nuk presin?, tha Vasili. CNA.al

Lajmet e fundit nga