LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

 KPA “rrëzon” KPK-në/ Jepet vendimi për gjyqtaren e Tiranës

10 Qershor 2022, 11:21, Vetingu CNA
 KPA “rrëzon” KPK-në/ Jepet vendimi për
Foto ilustruese

Komisioni i Pavarur i Apelimit ka rikonfirmuar në detyrë gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Anila Guri.

Vendimi i KPA-së rrëzon KPK-në që e shkarkoi nga detyra, pasi i gjeti probleme me pasuritë.

Kujtojmë këtu se nga KPK, Gurit ju gjetën probleme me pasurinë të vëna në dukje në raportin e Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive e Konfliktit të Interesit, ILDKPKI. 

Sipas këtij raporti gjyqtarja Guri “nuk kishte kryer deklarim të saktë të pasurisë, s’ka burime të ligjshme, ka kryer fshehje e deklarim të rremë”.

Gjyqtarja Anila Guri (Kristani) e ka nisur karrierën e saj në korrik të vitit 1996 në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ku shërben prej më shumë se 23 vitesh.

Lajmet e fundit nga