LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto - Sjellja e paprecedentë/ Mbeturinat “pushtojnë” rrugët

16 Korrik 2022, 21:20, Sociale CNA
Foto - Sjellja e paprecedentë/ Mbeturinat “pushtojnë”
Plehrat në rrugë pranë koshave

CNA.al ka denoncuar ditë pas dite fenomene shqetësuese për të gjithë qytetarët. Një nga to janë mbeturinat. Teksa shohim çdo ditë që shqiptarët ankohen për mbeturinat e hedhura në rrugë apo kudo që shkelim, çdokush mundohet të gjejë fajtorin.

Foto - Sjellja e paprecedentë/ Mbeturinat “pushtojnë”
Plehra në rrugë

Por në fakt, fajtori jemi ne. Jemi pikërisht ne ata që i hedhim mbeturinat në tokë dhe ndotim ambientin.

Dhe për ta demostruar këtë, CNA.al po sjell disa foto nga rrugët e Tiranës. Në disa prej tyre shihet që janë hedhur mbeturina në tokë, ndonëse koshat ndodhen shumë pranë.

Foto - Sjellja e paprecedentë/ Mbeturinat “pushtojnë”
Shkallët e mbushura me plehra

Është pikërisht mënyra e të sjellurit të shqiptarëve dhe mungesa e ndërgjegjësimit ajo që e bën jo vetëm Tiranën, por të gjithë vendin të ndotur.

Përtej fajit të autoriteteve vendore që nuk marrin masa, të parët që bëjnë gabime jemi pikërisht ne.

Foto - Sjellja e paprecedentë/ Mbeturinat “pushtojnë”

Në vendet e tjera të botës, askush nuk guxon të hedhë plehra në rrugë për shkak të gjobave, e ndërsa në vendin tonë ndodh e kundërta.

CNA.al u bën thirrje të gjithë shqiptarëve të sensibilizohen dhe të mbajnë sa më pastër ambientet ku jetojmë./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga