LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Jepet alarmi/ Vapa ekstreme “kërcënon” Europën, “përvëlohet” edhe Shqipëria

11 Korrik 2022, 19:26, Sociale CNA
Jepet alarmi/ Vapa ekstreme “kërcënon” Europën,
Foto ilustruese

Një valë e pazakontë të nxehti do të përfshijë Europën javën e ardhshme me temperatura ekstreme mbi 40 gradë.

Tregues i temperaturave ekstreme që prekin Evropën është dhe situata në Britani, ku termometri si rrallë herë pritet të ngjitet deri në 40 gradë në orët e ardhshme.

Autoritetet kompetente në Geraia Albiona kanë lëshuar një paralajmërim të veçantë për temperaturat e larta që do të prekin vendin nga e hëna në të premte.

“Homeri” i valës ekstreme të të nxehtit, këtë javë do të prekë dhe Gadishullin Iberik. Tashmë në Portugali, temperaturat janë 4-5 gradë mbi nivelet normale, për sezonin, me temperaturat që arrijnë 40 gradë Celsius.

Vendet iberike janë gjithashtu drejt valës së të nxehtit për temperatura veçanërisht të larta javën e ardhshme.

Vala e të nxehtit do të kalojë edhe në Francë dhe Gjermani ndërsa në disa pjesë të këtyre vendeve temperaturat pritet të arrijnë deri në 40 gradë.

Në Greqi temperaturat do të nisin gradualisht rritjen nga fundjava, duke shkuar në mbi 40 gradë, duke prekur edhe vendin tonë./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga