LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shi e shtrëngata në të gjithë vendin/ Moti bën kthesën e papritur

7 Korrik 2022, 14:19, Sociale CNA
Shi e shtrëngata në të gjithë vendin/ Moti bën
Foto ilustruese

SHMU njofton se dita e premte pritet të jetë nën ndikim të kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime vranësirash dhe kthjellime.

Reshjet e shiut pritet të bëhen prezente në orët e para të mëngjesit fillimisht në jugperëndim e gradualisht do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të vendit.

Në mesditë reshjet fitojnë intensitet deri mesatar, të cilat hera-herës priten të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Era nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 15m/sek, shoqëruar më një valëzim në dete të forcës 2-3 ballë.

Për shkak të depërtimit të masave ajrore më të ftohta pritet që temperaturat të pësojnë rënie të ndjeshme në vlerat e mesditës, më konkretisht:

në zona malore 15 deri 25°C
në zona e ulëta 17 deri 30°C
në zona bregdetare 20 deri 30°C./E.T-CNA.al
 

Lajmet e fundit nga