LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ulen lehtë temperaturat/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

5 Korrik 2022, 15:41, Sociale CNA
Ulen lehtë temperaturat/ Çfarë parashikojnë
Foto ilustruese

Ashtu si këto ditët e fundit, edhe nesër vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, ndërsa masat ajrore e nxehta nga Afrika e Veriut fillojnë gradualisht tërheqjen e tyre.

Në këtë mënyrë, moti parashikohet i kthjellët si dhe alternime vranësirash kalimtare të pakta dhe hera-herës mesatare. Në relievet malore në lindje, vranësirat nga orët e mesditës deri ato të pasdites hera-herës do të jenë deri të dendura.

Në relievet malore, priten reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët, në formën e shtrëngatave. Në mënyrë të izoluar dhe periudha tepër afatshkurtra, këto reshje në formën e rrebesheve dhe stuhive do të shoqërohen me breshër dhe shkarkesa elektrike. 

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, era do të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe në lugina, era hera-herës do të fryjë relativisht intensive dhe shpejtësi deri në 7-12m/s.          

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 18 deri 30°C;

në zona e ulëta 19 deri 38°C;

në zona bregdetare 22 deri 35°C./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga