LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kanabisi tek adoleshentët/ Rreziku i varësisë, më i lartë se te të rriturit

11 Korrik 2022, 10:02, Sociale CNA
Kanabisi tek adoleshentët/ Rreziku i varësisë, më i

Kanabisi është një rrezik real ndaj të cilit shumica e adoleshentëve janë të ekspozuar në një kohë ose në një tjetër.

Shkencëtarët në King’s College kanë zbuluar se 16 dhe 17-vjeçarët kanë tri herë më shumë gjasa që të krijojnë varësi nga kanabisi sesa të rriturit. Në studim u monitoruan 274 persona, të cilët përdornin kanabis rreth katër herë në javë. 76 persona i përkisnin moshës 16 deri në 17 vjeç, ndërsa 71 persona kishin moshën 26-29 vjeç.

Studiuesit zbuluan se adoleshentët që pinin kanabis kishin tri herë e gjysmë më shumë gjasa për të qenë të varur sesa të rriturit. Kjo pasi truri i të rinjve është në zhvillim e sipër dhe kjo ndikon në varësinë e tyre ndaj lëndëve të dëmshme.

Varësia ndaj kanabisit është një problem i vërtetë për të cilin adoleshentët duhet të jenë të vetëdijshëm, pasi ata duket se janë shumë më të prekshëm ndaj tij sesa të rriturit”, u shpreh njëri nga shkencëtarët.

Nëse një adoleshent konsumon kanabis rregullisht, ai do të mësohet gradualisht me efektet që prodhon, dhe atëherë do të zhvillohet një tolerancë ndaj efekteve të kanabisit. Me kalimin e kohës, truri do të fillojë të kërkojë akoma dhe më shumë lëndën narkotike, gjë kjo që çon në konsumim akoma më të madh të kanabisit./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga