LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ulet mosha për nisjen e klasës së parë/ Zbardhet drafti ligjor

11 Korrik 2022, 12:15, Sociale CNA
Ulet mosha për nisjen e klasës së parë/ Zbardhet drafti
Foto ilustruese

Në nismën e fundit ligjore të qeverisë për ndryshimin e ligjit të vitit 2012 për arsimin parauniversitar që po qarkullon në media, parashikohet edhe ulja e moshës për nisjen e klasës së parë.

Edhe nëse fëmija është 5 vjeç, dhe bën gjashtë deri në fund të vitit mund të fillojë klasën e parë këtë vit akademik.

Kjo nismë është ndërmarrë, pasi deri më tani, shumë fëmijë kanë humbur vitin e ri shkollor për shkak se për pak muaj mbushnin 6 vjeç.

Nisma ligjore është hedhur për konsultim publik, për t’u finalizuar më tej./CNA.al

Ulet mosha për nisjen e klasës së parë/ Zbardhet drafti

Lajmet e fundit nga