LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i qeverisë/ Manastirliu: 1.3 miliardë lekë nga buxheti i shtetit për shërbimin spitalor

24 Gusht 2023, 13:30, Politikë CNA

Vendimi i qeverisë/ Manastirliu: 1.3 miliardë lekë nga buxheti i

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, pas mbledhjes me qeverinë bëri me dije se është miratuar sot në mbledhjen e Këshillit të Ministrave vendimi për rialokimin e fondeve të shërbimit spitalor.

Ministrja u shpreh se janë rialokuar 1.3 miliardë lekë nga buxheti i shetit që do të trupëzohen në buxhetin spitalor.

Kemi një vendim që ka të bëjë me rialokimin e fondeve për shërbimin spitalor nga skema e detyrueshme e kujdesit shëndetësor ku në kuadër të të gjitha punëve të bëra në shëndetësi, investime të kryera, të politikave qeveritare për mbështetjen e financimit të pagave dhe rritjes për personelin mjekësor, ku kujtojmë se këtë vit kemi pasur rritje historike të pagave për mjekët specialistë, atëherë buxheti i shtetit ka alokuar për këtë rritje 1.3 miliardë lekë që trupëzohen në buxhetin spitalor.

Nga ana tjetër, duke qenë në investimet e bëra në këto vite dhe me fokusin për të zgjeruar garën e shërbimeve spitalore, në kuadër të të gjitha investimeve të kryera, kemi vendosur që të bëjmë rialokime duke krijuar rezervën e nevojshme për t’i atribuuar çdo spitali buxhetin e nevojshëm sa i përket mbulimit të pagave dhe gjithashtu edhe shpenzimeve operative të spitaleve që kanë të bëjnë me elementët që përmenda më sipër dhe që garantojnë një financim të sigurt për spitalet dhe rritjen e numrit të ekzaminimeve dhe interventeve dhe shërbimeve mjekësore", ka thënë ministrja./ CNA

Lajmet e fundit nga