LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen Rama-Bollino

13 Prill 2023, 21:50, Politikë CNA
Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen
Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka rikthyer në vëmendje skandalin e marrjes së tokës së një gjimnazi nga botuesi Carlo Bollino.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Malltezi thotë se qeveria e Edi Ramës bëri tri VKM për të vjedhur 4000m2 truall që këtë t’ja jepte Bollinos.

Ai deklaron se përveçse kjo tokë iu dha pronarit të mediave me kontratë qiraje 1 euro, qeveria shembi edhe objektin për t’i bërë shërbime qyl Bollinos.

Lidhur me këtë çështje, Malltëzi ka ngritur edhe 10 pyetje për SPAK, të cilit i kërkon të hetojë skandalin.

“Kronikë vjedhjeje në bashkëpunim Rama-Bollino: 3 VKM për të vjedhur 4000m2 truall mes Tiranës dhe ndërtesë 2 katëshe, caktuar për gjimnaz për interes të lecjanit të Ramës. Ndërtesa ishte e bashkisë, por e kaloi me VKM sulltani se nuk ia ndjen për ligj. VKM 1 për lidhje kontrate qiraje me 1 euro. VKM 2 për saktësim të m2 se do duhen përlarë se mos shpëton gjë dhe VKM 3 për shembjen e objektit që ka dhënë me qira! Përveç se nuk paguan as taksë prishjeje ky që i merr gjërat qyl për shërbime lëpirëse, është vepër penale që të shembësh atë që ke dhënë me qira! Është si të djegësh me qëllim sendin që e ke siguruar. Të fala reformës!”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen

Skandali me tokën e gjimnazit/ Malltezi, 10 pyetje SPAK për vjedhjen

Lajmet e fundit nga