LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama: Rritja e pagave nuk ishte çështje dëshire, por e kushteve

3 Maj 2023, 13:09, Politikë CNA
Rama: Rritja e pagave nuk ishte çështje dëshire, por e kushteve
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me bluzat e bardha në Klos dhe Mat.

Rama ka folur dhe njëherë për rritjen e pagave për mjekët.

Ai u shpreh se rritja e pagave nuk është çështje dëshire,vpor e kushteve, ndaj dhe ishte një vendim që duhej marrë me kujdes dhe me garancinë që buxheti i shtetit e mbështet këtë rritje dhe nuk do të ketë efekte për t'i kthyer hapat pas.

Kemi realizuar një dëshirë të hershme që lidhej me faktin që nuk na krijohej mundësia për të bërë një rritje të pagave në tërësi. Rritja e pagave nuk është çështje dëshire, por e kushteve.

Është një vendim që duhet marrë me kujdes dhe me garancinë që buxheti i shtetit e mbështet këtë rritje dhe ekonomia mbështetet nga kjo rritje dhe nuk kemi efekte bumerang, siç do ishte në çdo shtëpi nëse ju do t'u jepni fëmijëve përtej mundësive tuaja dhe pas një jave do mbeteshit pa plotësuar nevojat bazike.

Filluam me mjekët specialistë dhe pastaj për të tjerët e kemi me dy hapa, tani dhe pastaj në prill të vitit tjetër do bëhet dhe shtesa tjetër.

Paga do ju rritet, bazikja, me 20 mijë lekë të rinj për mjekët, që natyrisht varion në bazë të vjetërsisë, dhe për infermierët me 15 mijë lekë. Me këto rritje ne jemi në nivelin e lartë të rajonit”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga