LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama: Bashkia Shkodër, pengesë për zhvillimin e projekteve

3 Maj 2023, 08:42, Politikë CNA
Rama: Bashkia Shkodër, pengesë për zhvillimin e projekteve
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për përmbytjet duke e konsideruar një nga problemet më të mëdha të kësaj kohe jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vende të ndryshme të botës.

I ftuar në “Wake up”, Rama tha se janë zvogëluar dëmet nga përmbytjet për shkak të punëve dhe masave që janë marrë.

Në rastin konkret Rama mori Shkodrën, ku u shpreh se qeveria ka bërë shumë punë në Shkodër, por jo në bashkëpunim me bashkinë, pasi sipas kryeministrit, Bashkia Shkodër është bërë pengesë për shumë projekte.

Kryeministri përmendi rastet e ujësjellësve dhe ndërtimit të rrugëve, ku Bashkia Shkodër është bërë pengesë për përfundimin e tyre duke mos dorëzuar letrat e shpronësimeve.

Ka më pak dëme nga përmbytjet për shkak të masave që janë marrë.

Përmbytjet janë një nga problemet më të mëdha të kësaj kohe.

Ne në Shkodër kemi pasur një situatë barrikade.

Ne kemi bërë punë në Shkodër, por nuk ka qenë të lidhura me Bashkinë e Shkodrës.

Kemi bërë rrugën Shkodër-Velipojë që ishte një kërkesë e kahershme.

Rruga ishte copë-copë. Kemi bërë rrugën e Thethit.

Është një rrugë alpesh perfekt turistike.

Po bëjmë rrugën Shëngjin-Velipojë, por janë vendime që s’varen nga bashkia, janë vepra që zgjasin, pengesa e bashkisë është e vazhdueshme. Bashkia nuk dorëzon letrat e shpronësimeve.

Kemi dy ujësjellës dhe nuk fillon dot puna në Shirokë dhe Zogaj”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga