“Rama, i kënaqur që morën 'jo' nga BE-ja”/ Lubonja zbulon çfarë fshihet pas deklaratave në Bruksel

23 Qershor 2022, 20:09, Politikë CNA
“Rama, i kënaqur që morën 'jo' nga BE-ja”/
Fatos Lubonja

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar zhvillimet e fundit në Bruksel, ku Shqipëria mori një “jo” tjetër për hapjen e negociatave.

Lubonja u shpreh se në të vërtetë Shqipëria nuk është gati për t’u anëtarësuar në BE.

“Mendoj se Rama ka ndier një lloj presioni, edhe të opinionit ndoshta, por besoj se nuk është më e rëndësishmja pse ndryshoi Rama. Dihet që këta kanë një projekt alternativë, paralel, 'Ballkanin e Hapur', por që njëkohësisht pretendojnë se nuk është kundër idesë së Europës.

Hipotezat mbi këtë projekt janë të shumta, por njëra është se në këtë mënyrë i bëhet presion Europës, që neve po ecim këtej, presion moral mund ta quajmë. Për mendimin tim kjo është një fasadë. Lepuri fshihet këtu, që Rama, siç është i buzëqeshur te fotografia, është edhe i kënaqur që po marrim 'jo'.

Kjo në kuptimin, se Shqipëria nuk e meriton. Nëse hyn atje, duhet bërë me seriozitet edhe nga Europa, duke parë standardet e Shqipërisë. E keqja e debatit është se duket sikur ne i kemi plotësuar, i kemi të gjitha në rregull, dhe del Bullgaria e na bllokon”, tha Lubonja./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga