“Nuk është problem vetëm Bullgaria”/ Rama: Çfarë po e bllokon integrimin në BE

23 Qershor 2022, 15:00, Politikë CNA
“Nuk është problem vetëm Bullgaria”/ Rama:
Kryeministri Edi Rama

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në samitin e Brukselit, kryeministri Edi Rama ka sulmuar shtetet që kanë dhënë dritë të kuqe për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Rama tha se Bullgaria është një fatkeqësi, por nuk është arsyeja e vetme e bllokimit të negociatave.

Kreu i qeverisë pretendon se problemi qëndron te fryma e deformuar e zgjerimit.

“Arsyeja nuk është vetëm Bullgaria, Bullgaria është një fatkeqësi. Është fryma e deformuar e zgjerimit. Ka kaluar nga misioni i përbashkët i një komuniteti, te marrja peng e vendeve individuale.

Kjo çështja e Bullgarisë është një turp. Një vend i NATO-s që merr peng dy vendeve të tjera të NATO-s, në sytë e 26 vendeve që janë krejt të pafuqishme së bashku.

Ky vendi këtu nuk duket shumë i suksesshëm. Agresioni rus i Ukrainës po merr mbështetje nga një vend i NATO-s, Bullgaria, për të destabilizuar një vend tjetër, Maqedoninë e Veriut”, theksoi Rama./ B.A.- CNA.al

Lajmet e fundit nga