Samiti i BE-së/ Kryeministri maqedonas: Po humbasim kohë

23 Qershor 2022, 15:15, Politikë CNA
Samiti i BE-së/ Kryeministri maqedonas: Po humbasim kohë
Foto nga konferenca për shtyp

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovacevski, e cilësoi humbje kohe pritjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për hapjen e negoiciatave me BE-në.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp në samitin e Brukselit, Kovacevski tha se dy shtetet nuk mund të mbeten të ngecura në këtë situatë.

“Diskutuam për çështjen e Ballkanit Perëndimor. Agresioni rus dhe zgjerimi i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor duhet të shihet si prespektivë. Ne shprehëm pakënaqësinë e qeverisë. Ka 8 vite që Maqedonia e Veriut është kandidate, ndërkohë qenë KE që mori vendimin për nisjen pa kushte të negociatave. Jemi ende këtu dhe s’ka ende negociata. Po humbasim kohë. Maqedonia dhe Shqipëria s’mund të jenë të ngecura në këtë situatë. Bullgaria ka vendosur që të kthehet në të shkuarën”, theksoi ai./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga