Rama bën avokatinë e Serbisë/ “Kërcënon” liderët e BE-së

23 Qershor 2022, 15:10, Politikë CNA

Rama bën avokatinë e Serbisë/ “Kërcënon”

Kryeministri Edi Rama ka bërë avokatinë e Serbisë, sot gjatë një deklarate për mediat, pas përfundimit të Samitit të BE-së.

Rama “kërcënoi” lideret e BE-së, ndërsa kërkoi që mos i bëhet presion Serbisë, për qëndrimin e saj në raport me Rusinë.

Do të them dhe diçka dhe ndihem i keqardhur që ishte e nevojshme që të thuhej sepse normalisht gjithkush duhet ta dijë se Serbia është në një pozicion dhe realitet tërësisht ndryshe dhe u përpoqa tju shpjegoj se flasim për një vend ku popullariteti i Putin është 80% dhe opinioni publik nuk është i prirur të vrapojë drejt Brukselit. Por është një vend që jashtë çdo pritshmërie, që as unë nuk e prisja dhe as nuk e telefonave Aleksandrin sepse kisha frikë se do më thoshte ndjesë se do kaloj në anën tjetër, dhe aty do shkëputje çdo marrëdhënie, tre herë janë harmonizuar me BE dhe kundër Rusisë.

Nuk e kuptoj çuarjen e gjërave në kufi në raport me kërkesa për sanksione, sepse Serbia thjeshtë nuk është në pozicion për të realizuar kaq shumë, kaq shpejt dhe çuarja në kufi do japë efektin e kundërt dhe ajo që do ketë kosto do jetë axhenda europiane e Serbisë, dhe kostoja në popujt e Rajonit.

Ne nuk duam luftë, ne nuk kemi nevojë për konflikt gjakderdhje dhe tensione në rajonin tonë.

Le ta mbajmë kështu. Ka shumë goditje që duhet të merren , të mos nxisin goditje tjetër.”-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga