E fundit!

x

S’ka negociata për Shqipërinë/ Analisti shigjeton Ramën: Do të ketë kosto

23 Qershor 2022, 17:35, Politikë CNA
S’ka negociata për Shqipërinë/ Analisti shigjeton
Analisti, Genc Burimi

Analistët Genc Burimi dhe Aleksandër Çipa, kanë analizuar, gjithçka që ndodhi sot në samitin e BE-së. Sipas Çipës, Amerika ka një potencial në orientim, gjë që ju duhet shqiptarëve  sidomos për zgjatjen në kohë të këtij procesi.

"Ndaj mendim ndryshe. Në një pjesë të arsyetimit jam dakort. Amerika ka një potencial në orientim që na kërkohet ne shqiptarëve sidomos tek zgjatja kohore. Raskapitja institucionale, i ka injoruar dhe raskapitur popujt perëndimor, janë rritje të potencialit për euroskepticizmin.

Ka dy kontekste. Konteksti i konfliktit gjeoppolitik që lidhte me Rusiën dhe Ukrainën dhe përshpejtimin e procedurës për Ukrainën dhe Moldavinë.

Përqasjes për Ballkanin e Hapur, kemi nevojë për më shumë informacion”, tha Çipa, i ftuar në Euronews me Jonida Shehun. 

Ndërsa nga ana tjetër, analisti Genc Burimi, tha se Rama do të ketë kosto politike pas kësaj që ndodhi në samit. Këtu përmendi faktin se edhe nëse do të kishte marrë dritën jeshile, do të përballej sërish me koston politike, pasi kreu i PD-së Sali Berisha do ta zhvillonte sërish protestën në 7 Korrik.

“Do të ketë kosto politike Rama pas këtij zhgënjimi nga BE. Rama do të ketë kosto politike. Dhe atë miting që Berisha ka thirrur në 7 korrik, do ta kishte thirrur edhe nëse do të ishin hapur negociatat”, tha Burimi.

Gjithashtu ai komentoi deklarata e Ramës, ku shprehet se nuk ka negociata me një të vdekur duke iu referuar kështu Berishës.

“Je i zgjedhur, je deputet, nuk mund t’i thuhet një deputeti je i vdekur”, tha Burimi./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga