“Ka shumë kurthe e kthesa”/S’përmbahet Rama: BE është kthyer në një realitet qesharak

23 Qershor 2022, 15:53, Politikë CNA
“Ka shumë kurthe e kthesa”/S’përmbahet Rama: BE
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës, pas samtitit të BE-së u shpreh se, BE është kthyer në një realitet qesharak.

Sipas Ramës, ka shumë kurthe, labirtinte dhe kthesa që mund të ndalin, ndërsa theksoi se Bullgaria mund ta përdorë këtë strategji për shumë dekada.

“Jo nuk mendoj e nuk kam nënkuptuar në asnjë mënyrë që është dikush apo ka disa të tjerë pas “çmendurisë” bullgare. Është vendim i Bullgarisë. Unë nuk është se nuk e respektoj, respektoj çdo shqetësim por jamë tërësisht jodakord, se si ata po e bëjnë këtë gjë. Duke mbajt peng një vend anëtar të NATO-s. Maqedonia e Veriut nuk po bëhet anëtare e BE-së. Ka kaq shumë kohë për të zgjidhur këtë çështje. Ka shumë kthesa, labirinte dhe kurthe, në çdo cep mund të gjesh një kurth që të ndalë. Bullgaria mund ta përdorë këtë për dekada. Pse? Të vazhdosh të luftosh për diçka, që e ka kthyer BE-në në një realitet qesharak. Kjo është ajo çfarë realisht unë nuk jam dakort”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga