“S’ndodhi asgjë”/ Vuçiç: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut meritonin nisjen e negociatave

23 Qershor 2022, 15:31, Politikë CNA
“S’ndodhi asgjë”/ Vuçiç: Shqipëria dhe
Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, doli në mbështetje të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut pas samitit të BE-së.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Brukseli, Vuçiç tha Shkupi dhe Tirana e meritonin nisjen e negociatave dhe do ta marrin sa më shpejt të jetë e mundur.

“Serbia ishte mjaft mbështetëse për çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ashtu siç ishin edhe shumë vende. Por edhe njëherë asgjë nuk ndodhi. Miqtë tanë nga Shkupi dhe Tirana e meritonin nisjen e negociatave dhe do ta marrin sa më shpejt të jetë e mundur. Nuk është një kërkesë formale, por dy vendet kanë bërë gjithçka në raport me rregulloren europiane. Qytetarët e dy vendeve e meritojnë këtë”, u shpreh ai./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga