Gjuha e ashpër ndaj Bullgarisë/ Panchev kritika të forta Ramës: Ka bërë gabime strategjike

23 Qershor 2022, 16:45, Politikë CNA
Gjuha e ashpër ndaj Bullgarisë/ Panchev kritika të forta
Edi Rama

Eksperti i çështjeve të rajonit Anton Panchev ka komentuar samitin e BE-së dhe rrëzimin e qeverisë bullgare.

Panchev tha se Edi Rama nuk përdor gjuhë diplomatike ndërsa shtoi se ai për fat të keq dështon gjithmonë dhe nuk mund të sigurojë të çojë Shqipërinë në BE.

“Ka bërë gabime strategjike. Në vend që të kërkonte ndarjen me RMV shumë më herët, zgjodhi të jetë me Shkupin. Fjalët e rënda ndaj Bullgarisë nuk mund ta ndihmojnë atë.”-tha Panchev.

Panchev tha se nuk kuptohet pse Rama sillet në mënyrë të tillë ndërsa shtoi se ai kërkon të gjejë një justifikim për dështimin e politikës së tij.

"Rama duhet të mbajë kontakte të mira me Bullgarinë."-deklaroi Panchev./E.T-CNA.al

Lajmet e fundit nga