LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërprerja e energjise elektrike në sallën e Kuvendit/ Boçi: Duke iu ikur arsyeja, ikin dhe dritat

13 Shkurt 2023, 17:23, Politikë CNA

Ndërprerja e energjise elektrike në sallën e Kuvendit/

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka dhënë një deklaratë për mediat lidhur me moslejimin e deputetëve të përjashtuar që të hyjnë në parlament.

Ai tha se kryeministri Edi Rama dhe kukullat e tij japin vendime kundër opozitës dhe theksoi se Parlamenti çdo ditë dëshmon se ka vdekur.

Për sa i perket fikses së dritave brenda sallës  së Parlamentit ai theksoi se duke iu ikur llogjika normale që do t’i ikin dhe dritat.

“Dhe një herë tjetër, nuk ka asnjë ligj për ndalim fizik. Sipas tyre unë nuk kam të drejtë të kërkojë fjalën as për të dhënë mendim as për procedurë. Nëse deputeti ka thyer masën displinore ka rregulla dhe masa që merren por jo kështu. Të drejtën e mohuar do ta zbatojmë ne. Ku ka ndodhur të jenë të përjashtuar 8 deputetë. Duke të ikur arsyja normale të ikin dhe dritat. Është thjesht një masë disiplinore ata duhet të respektojën mandatin e deputetit. Rama dhe kukullat e tij  japin vendime kundër opozitës. I bëj thirrje qytetarëve që t’i bashkohen protestës . Parlamenti çdo ditë dëshmon se ka vdekur”, tha ai. / CNA.al

Lajmet e fundit nga