LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mazhoranca përjashtoi 8 deputetë të PD-së/ Paralajmëron Boçi: Do të hyjmë në Parlament

13 Shkurt 2023, 16:27, Politikë CNA

Mazhoranca përjashtoi 8 deputetë të PD-së/ Paralajmëron

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka bërë një paralajmërim, teksa ka folur për përjashtimin e 8 deputetëve nga Parlamenti për 10 ditë.

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së në selinë blu, Boçi tha se deputetët nuk do të respektojnë vendimin e përjashtimit, të cilin e quan të jashtëligjshëm.

Ai theksoi se deputetët do të hyjnë në sallën e Parlamentit dhe beteja do të zhvillohet njëkohësisht edhe jashtë sallës.

“Parlamenti është një institucion i shndërruar në një mekanizëm vrasës të fjalës së lirë dhe të eliminimit të opozitës. Në formën e gjyqeve politike, si në kohën e diktaturës, janë përjahstuar 8 deputetë. Ky vendim u mor jashtë çdo rregulli dhe ligji, jashtë çdo procedure parlamentare dhe ata që kanë marrë pjesën e dënimit, nuk kanë pse të respektojnë 'rregulla dhe ligje' që i pengojnë ata sot të hyjnë në sallën e Parlamentit.

Ne do hyjmë në sallën e Parlamentit, salla është e qytetarëve, nuk është thjeshtë e deputetëve dhe të gjithë të jeni të bindur se beteja jonë do jetë si brenda sallës së Parlamentit, ashtu edhe jashtë sallës së Parlamentit”, theksoi nënkryetari i PD-së./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga