LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evazioni fiskal/ Ibrahimaj: Do të luftojmë kundër skemave të mashtrimit

6 Korrik 2022, 14:28, Politikë CNA
Evazioni fiskal/ Ibrahimaj: Do të luftojmë kundër skemave të
Ministrja e Financave,Delina Ibrahimaj

Ministrja Delina Ibrahimaj ka mbajtur një konferencë për shtyp, për të informuar në lidhje me dosjen e vitit 2018 për skemat e mashtrimit.

Ibrahimaj u shpreh se qeveria shqiptare e ka treguar tashmë qëndrimin e saj dhe se të gjtiha institucionet janë të angazhuara në luftën kundër skemave të mashtrimit.

“20 subjekte fiktive janë dënuar nga gjykata.

Administrata ka bashkëpunuar me prokurorinë me qëllim vënien në dispozicion të elementeve të nevojshme për të vijuar hetimin. Siç ju thashë kjo skemë është në ndjekje që prej vitit 2018.

Qeveria shqiptare në çdo rast e ka bërë të qartë qëndrimin e saj. Duhet të jemi në shërbim të drejtësisë që këto raste të ndalohen.

Reforma e fiskalizimit nuk ka ta bëjë me faturat elektronike, por ka të bëjë me ngritjen e sistemeve inteligjente me qëllim evidentimin e të tilla rasteve.

Unë u ndjeva përgjegjëse, si ministre e Financave, që t’iu bëj me dije se të gjitha institucionet janë të angazhuara drejt luftës së evazionit dhe luftës së mashtrimit”, tha Ibrahimaj./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga