LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çmimet e karburanteve dhe ushqimeve/ Balluku i përgjigjet opozitës për Bordin e Transparencës

5 Korrik 2022, 21:23, Politikë CNA
Çmimet e karburanteve dhe ushqimeve/ Balluku i përgjigjet
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, deklaroi se nëse qytetarët nuk do ta dëshironin Bordin e Transparencës, do të ishte gjëja më e thjeshtë që ky bord të shpërndahej.

Deklaratën, Balluku e dha në një intervistë për "Euronews Albania", ku shtoi se qeveria u detyrua për të mbajtur bordin, për të ruajtur çmimet.

“Ne jemi detyruar që të kemi këtë bord, vetëm për të ruajtur tavanin e çmimit dhe për të mos lejuar që ky çmim të shkojë më lart. Nëse qytetarët nuk do ta dëshironin këtë bord, pa dyshim do të ishte veprimi më i thjeshtë, të mblidheshim në mbledhjen e fundit dhe ta shpërndanim këtë bord pasi e ka kryer detyrën dhe ka mbajtur këtë çmim aq sa ka mundur”, tha ajo.

Sipas Ballukut, askush nuk e ka kënaqësinë që të jetë në këtë bord dhe të prekë tregun e lirë, por theksoi se po jetojmë në kohë krizash.

Lajmet e fundit nga