LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncon Korreshi/ Naftën për fermerët ua jepni anëtarëve të PS-së

21 Dhjetor 2022, 18:08, Politikë CNA

Denoncon Korreshi/ Naftën për fermerët ua jepni

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Korreshi ka bërë një denoncim, teksa ka folur për projektligjin për vreshtarinë dhe verën.

Korreshi tha nga foltorja se naftën për fermerët Qeveria ua jep anëtarëve të PS-së.

“Sot vjen një ligj i vonuar si çdo gjë në këtë vend. Të gjithë anëtarëve të Komisionit. Ngelemi gjithmonë në kuadrin e rregullave. Në bëjmë rregulla themi kemi këtë mbrojmë shohim por kur i kthehemi situatës konkrete çfarë bëhet me fermerët. Fermeri ai që e prodhon sa i kushton çfarë ka ndryshuar në një vit në një vit e gjysëm. Çfarë kosto punëtoria ka. Çfarë bëhet në rastin kur ka rënë breshër. Që ligji të bëhet efecient duhet t’i ndihmojmë. Po ndajnë naftën vetëm anëtarëve të PS-së. Naftën po e shesin pasi një pjesë e mirë e tyre e kanë dhëne me qira tokën. Kjo po ndodh sot. Por çfarë bëhet me fermerin, sa ka vajtur kostoja e një fermeri. Rrushi ka ngelur në arë. Nuk mundën dot as ta vjelin rrushin. Marrin subvencione, por e marrin rrushin nga jashtë se kanë më lirë. Tregtarët abuzojnë me fermerët”, u shpreh Korreshi./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga