LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis me "sherr" seanca plenare/ Balla merr në mbrojtje Ardian Dvoranin

21 Dhjetor 2022, 16:02, Politikë CNA

Nis me "sherr" seanca plenare/ Balla merr në mbrojtje Ardian

Seanca plenare e Kuvendit ka nisur me debate për kandidatin e Gjykatës Kushtetuese, Ardian Dvoranit.

Deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi, u shpreh se Dvorani nuk mund të jetë pjesë e Gjykatës Kushtetuese, që u pasua me reagimin e menjëhershëm të kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla.

“Nuk mund të jetë në Gjykatë ai që e ka filluar karrierën duke dhunuar dhe kërkuar ndëshkimin e atyre që kërkonin liri dhe demokraci”, tha Bylykbashi.

Balla mori në mbrojtje Dvoranin, duke e cilësuar atë si kampionin e drejtësisë.

“Procedura është e përcaktuar qartë se mbi ç’bazë kërkohet fjala. Shërbëtori i sekretarit të partisë dhe i 'non gratës' duhet ta lajë gojën 100 herë para se t’i zërë emrin me gojë kam të luftës kundër korrupsionit të shpallur nga Blinken. Meqë e përdoret fjalën kampion, po është kampion në luftën kundër korrupsionit. Foltorja në kuadër të marrëveshjes me partinë e lekëve e ka kusht ta sulmojë një gjyqtar të ndershëm si Dvorani. Është joetike që në fillim të seancës, ku nuk kemi shkuar ende tek ajo çështje, kompetenca e kuvendit nuk është të hyjë në një proces vlerësimi që e ka bërë KED. Duhet të respektojmë rregulloren. Të vlerësojmë procesin që ka bërë KED dhe sulmet personale nga shërbëtorët e 'non gratave', që sulmojnë gjoja në emër të luftës së dikurshme të klasave nuk i bën mirë shëndetit të punës parlamentare”, tha Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga