LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shembja e pallatit te “Myslym Keta”/ Këlliçi: Banorët nuk dinë ku të shkojnë, presin ende të sqarohen  

20 Dhjetor 2022, 22:20, Politikë CNA

Shembja e pallatit te “Myslym Keta”/ Këlliçi:

Deputeti i Partisë Demokratrike dhe kandidati i PD-së për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka folur për shembjen e pallatit te “Myslym Keta”.

Këlliçi në një intervistë për gazetaren Beti Njuma u shpreh se banorët nuk dinë se ku të shkojnë dhe presin një sqarim nga policia lidhur me projektin.

Ata banorë nuk dinë se ku do të shkojnë më pas. Ata kanë kërkuar që të marrin apartamentet e tyre me sipërfaqen që kishin në pallatet e reja sepse nuk ka arsye pse duhet të shpërngulen. Janë 70 familje që po shpërngulen nga një zonë me truall më të shtrenjtë në një më të lirë.

Këtyre banorëve po ju vidhet prona dhe do të kompensohen me shumë më pas nga ajo që kanë momentalisht. U kërkohet pse kanë 3 fëmijë jashtë. Këta banorë kërkojnë që të vijë një autoritet nga bashkia t’i sqarojë për projektin dhe ku do të shkojnë për këtë periudhë. Bonusi qiraje me 180 mijë lekë nuk ka në atë zonë”, tha ai.

Ndër të tjera ai shtoin se asnjë dëshmimtar nuk ka thënë se kanë ardhur inxhinierë në vitin 2019 nga Instituti i Ndërtimit për të bërë konstatime lidhur me deklarimin  e pallatit si të pabanueshëm.

"Nuk është pritur vendimi i gjykatës. Kam një shkresë të IMT-së që mban datën 9 dhjetor që të dalin në datën 19 nga shtëpisë. Në datë 13 është vendosur në hyrje të pallatit. Aty thuhet se ky njoftim është në bazë të vendimeve të këshillit bashkiak, pa i cituar se cilat janë.

Ndërkohë që kemi një akt-konstatim në 2019 nga Instituti i Ndërtimit që nuk ka asnjë dëshmitar që ka pasur inxhinier në terren pranë tyre. Ky është një dokument që thotë se është i pabanueshëm. Në një dokument tjetër 3 ditë më pas, banorët thonë se ka një falsifikim firmash. Aty thuhet se godina ka vetëm probleme të vogla. Ndërkohë pas 6 muajsh i njëjti inxhinier e ka shpallur të pabanueshëm, por nga gushti 2022 deri në dhjetor 2022 ata banorët janë lënë të banojnë aty”, ka deklaruar ai./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga