LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shembja e urës së Zogut/ Kërkohet interpelancë urgjente me ministren Elva Margariti

21 Dhjetor 2022, 16:16, Politikë CNA
Shembja e urës së Zogut/ Kërkohet interpelancë urgjente me
Ura e Zogut

Deputetja demokrate, Dhurata Çupi, ka kërkuar në Kuvend interpelancë urgjente me ministren e Kulturës, Elva Margariti, për shkatërrimin e Urës së Zogut.

Gjatë fjalës së saj në Kuvend, ajo u shpreh se ministrja duhet të vijë të japë llogari, për të treguar se çfarë po bën qeveria lidhur me mirëmbajtjen e urës, që ka një histori shekullore dhe vlera të mëdha kulturore e arkitekturore.

“Interpelancë urgjente me Ministren e kulturës për të raportuar për shkatërrimin e Urës së Zogut. Pas 100 vitesh po shkatërrohet. E cilësuar si ura më e bukur e Ballkanit dhe sot po shkatërrohet, me 6 harqe kur është ndërtuar, sot ka 5. U bëj thirrje kolegëve të më mbështesin për të bërë gjithçka për të mbrojtur urën që mos të shkatërrohet. Qeveria s’po bën asgjë për ta mirëmbajtur. Ministrja të na raportojë se ca po bëhet. Të na raportojë ca po bën për ta mbrojtur nga shkatërrimi”, tha Çupi./CNA.al

Lajmet e fundit nga