LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balla, me deputetin e Bundestagut gjerman/ "Procesi i Berlinit ka ndikuar pozitivisht në integrim"

13 Korrik 2022, 11:59, Politikë CNA

Balla, me deputetin e Bundestagut gjerman/ "Procesi i Berlinit ka ndikuar

Kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla, foli me optimizëm për procesin e Berlinit, që pretendon se ka ndikuar pozitivisht për integrimin në BE.

Në një deklaratë për mediat me deputetin e Bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviç, Balla tha se kancelari gjerman është i qartë për procesin e Berlinit dhe ka prioritet anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor.

Sipas tij, ai e ka në prioritet ecjen përpara në procesin e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor.

“Kemi diskutuar për plot çështje. Ne vlerësojmë shumë procesin e Berlinit, si një proces që  ka ndikuar pozitivisht me rezultate konkrete. Në vlerësimin tonë Ballkani i Hapur është instrumenti i duhur që ka mundësuar që parimi themelor i BE të implementohet edhe në rajoni tonë si një instrument që ka dhënë rezultate konkrete.

Kancelari është shumë i qartë në vazhdimin e procesit të Berlinit. E ka në prioritet ecjen përpara në procesin e anëtarësimit të Ballkanit Perëndimor. Gjej rastin ta falënderoj Adis Ahmetoviç për Kosovën në Këshillin e Europës”, theksoi Balla./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga