LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha: Ngjajmë si dy pika uji me Sri Lankën, por te ne paratë i fshehin në konto nuk i mbajnë në valixhe

12 Korrik 2022, 19:07, Politikë CNA
Berisha: Ngjajmë si dy pika uji me Sri Lankën, por te ne paratë i
Kryetari i PD-së, Sali Berisha

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, bëri një krahasim të situatës në Shqipëri me atë në Sri Lanka, duke thënë se ngjajnë si dy pika uji.

Në një takim me krerët e degëve në Tiranë, Berisha u shpreh se situata në Shqipëri është akoma më keq se në Sri Lanka, pasi sipas tij, borxhi publik te ne është rritur më shumë se atje, ashtu si edhe çmimet.

"Ju i keni ndjekur zhvillimet në Sri Lanka. Ju e patë që populli i Sri Lankës përmbysi pushtetin e presidentit. Mediat më serioze të botës kanë krahasuar Shqipërinë me Sri Lankën dhe unë ju them ju se në shumë aspekte ngjasin si dy pika uji. Ajo që patë në Sri Lanka dhe kjo që po ndodh në Shqipëri, kanë të njëjtat shkaqe. Sri Lanka para dy vitesh kishte borxhin 91%, sot e ka 119%. Shqipëria para 1 viti e kishte 81%, sot e ka 107%. Pra, rritja e borxhit në Shqipëri është më e shpejtë se në Sri Lanka, për të përfunduar me 120 apo 130% në fund të vitit. Në Sri Lanka paratë e vjedhura ishin futur në valixhe në pallatin e Presidencial, në Shqipëri paratë e vjedhura vendosen në kontot bankare të të vdekurve, të pensionistëve, plus qindra milionë që përfundojnë në bankat off shorë. Në Shqipëri, më shumës e në Sri Lanka, u rritën çmimet dhe rriten vetëm nga vjedhja e qeverisë", tha Berisha/CNA.al

Lajmet e fundit nga