LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Anila Denaj bëhet qesharake/ Kërkon përjashtimin e Berishës nga Parlamenti

13 Shkurt 2023, 17:46, Politikë CNA
Anila Denaj bëhet qesharake/ Kërkon përjashtimin e Berishës
Anila Denaj

Mazhoranca ka kërkuar përjahstimin e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha nga Parlamenti.

Kërkesa u bë gjatë seancës plenare nga ministrja Anila Denaj, e cila tha se Berisha duhet përjashtuar me afat maksimal me pretendimin se ka përdorur gjuhë të papërshtatshme ndaj ministreve.

"Sali Berisha nuk shmang asnjë diskriminim, por ka marrë edhe statusin e atij që mund të nxjerrë çfarë të dojë nga goja. Ose të nxjerrë prova, ose të kërkojë falje publike ndaj subjekeve të dhunës së shfrenuar. Gjatë ushtrimit të mandatit, sanksionet e rregullores lidhen me shkeljen e veprimtarisë së Kuvendit. Kjo deklaratë është depozituar sot dhe e keni marrë sot e kërkojmë që të shqyrtohet menjëherë. Më vjen keq për kryetaren e Aleancës së gruas, të cilat nuk është hera e parë është deklaratë e përsëritur, kësaj here i është bashkuar emri i ambasadorëve. Kjo është një gjuhë lincuese. Gjuha etike në këtë parlament duhet të jetë e saktë për të gjithë. Për mua është legjislatura e parë, por gjuha etike është për të gjithë.", theksoi ajo./ CNA.al

Lajmet e fundit nga