LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të përmirësoni marrëdhëniet tuaja me të tjerët/ 8 këshilla nga psikoterapisti i njohur

8 Mars 2023, 17:00, Kuriozitete CNA

Si të përmirësoni marrëdhëniet tuaja me të

Një psikoterapist dhe ekspert i marrëdhënieve ka zbuluar tetë të vërtetat e vështira që do të "përmirësojnë jetën tuaj", edhe nëse ato janë të vështira për t'u dëgjuar.

Todd Baratz , i cili jeton në Nju Jork dhe është një këshilltar i certifikuar i shëndetit mendor, argumenton se shumë nga problemet me të cilat përballen klientët e tij janë ose të vetëshkaktuara ose të përjetësuara.

Ai thotë se ka vënë re se klientët e tij shpesh në mënyrë të pandërgjegjshme "kërkojnë dhimbje dhe vuajtje" për shkak të traumave ose përvojave që mbartin që nga fëmijëria.

Ai këshillon: “Në vend që të ndihemi të turpëruar, do të fokusohemi në gjëra të reja. Ne duhet të thyejmë tabutë dhe të përqendrohemi në ndërtimin e një jete më të plotë."

8 të vërtetat e vështira
1. Është faji juaj, jo i të tjerëve... Nëse jeni vazhdimisht të pakënaqur me marrëdhëniet tuaja, ndoshta është sepse po e kërkoni ju këtë ndjesi.

2. Nuk ke nevojë për miratimin e prindërve. Kërkimi i vazhdueshëm i miratimit ju pengon të ndiheni të sigurt dhe të kënaqur.

3. Jo të gjitha nevojat tuaja duhet të plotësohen nga partneri juaj.

4. Ndaloni së tepërmi të analizoni njerëzit e tjerë. Përqendrohuni nëse dhe pse ju pëlqejnë ato.

5. Vendosni kufij. Nëse kufijtë tuaj shkelen vazhdimisht, jeni ju që e lejoni atë, jo të tjerët.

6. Lëreni fantazinë e Disney-t - ndaloni së kërkuari 'të vërtetën e vetme'.

7. Ndaloni së jetuari në mohim. Pranoni se kujdeseni për gjërat që ju prekin.

8. Mos u shmangni njerëzve. Të shpenzosh kaq shumë kohë vetëm mund të jetë për shkak se ju shmangni njerëzit e tjerë, sesa sepse vërtet dëshironi të jeni vetëm./Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga