LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ky është muaji me më shumë gjasa që dikush të divorcohet

8 Shtator 2023, 20:35, Kuriozitete CNA

Ky është muaji me më shumë gjasa që dikush të

Kur një çift vendos se marrëdhënia e tyre ka përfunduar, procedimet vazhdojnë pavarësisht nga koha e vitit.

Por statistikat tregojnë se një njërin muaj të vitit ka “boom” divorcesh dhe sipas tyre, ky është muaji mars.

Të dhënat e kompanisë ligjore “FindLaw” tregojnë se në muajin mars rritet me 50% numri i personave që kërkojnë në faqen e saj terma si “divorci, ligji familjar, kujdestaria e fëmijëve”.

Në fakt, ekziston edhe një arsye tjetër pse normat e divorcit duket se janë më të larta në muajt pas festive të fundvitit.

Një studim zbuloi se 56% e burrave dhe 42% e grave në mesin e partnerëve jobesnikë kryenin tradhti gjatë Krishtlindjeve dhe tradhtia dërgon martesën drejt fundit të marrëdhënies.

Por ka edhe një tjetër arsye pse dikush mund të vonojë divorcin.

Duke qenë se në fundvit mbyllen edhe detyrimet tatimore, çiftet që janë drejt ndarjes e shohin më të arsyeshme të paraqesin një deklaratë të përbashkët të të ardhurave dhe në muajt e parë të vitit të ri të shkojnë në rrugë të ndara edhe financiarisht./ CNA

Lajmet e fundit nga