LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studimi: Përdoruesit e marijuhanës kanë nivele më të larta metalesh në gjak e urinë

30 Gusht 2023, 23:00, Kuriozitete CNA

Studimi: Përdoruesit e marijuhanës kanë nivele më të

Përdoruesit e marijuhanës kanë nivele më të larta të plumbit dhe kadmiumit në gjak dhe urinë sesa njerëzit që nuk përdorin këtë lëndë narkotike.

Ky zbulim është bërë gjatë një studimi të botuar këtë të mërkurë në revistën “Environmental Health Perspectives”.

"CNN" raporton se për studimin u përdorën të dhëna midis 2005 dhe 2018 të mbledhura nga Anketa vjetore Kombëtare e Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqimit, e cila gjurmon shëndetin e amerikanëve.

Testet e gjakut dhe urinës së 7254 personave që kishin pranuar se kishin përdorur marijuhanë në 30 ditët e fundit u ekzaminuan për nivelet e metaleve të rënda.

Nga studimi rezultoi se përdoruesit e marijuhanës kishin 22% nivel më të lartë kadmiumi në gjak sesa jo-përdoruesit dhe 18% nivel më të larta në urine.

Përsa i përket hekurit, përdoruesit e marijuhanës kishin 27% nivel më të larta në gjak dhe 21% nivel më të lartë në urine.

Megjithatë, Agjencia Amerikane për Mbrojtjen e Mjedisit deklaron se nuk ka nivel të sigurt të plumbit në trup./ CNA

Lajmet e fundit nga