LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Aktivitetet argëtuese që ju mbrojnë nga depresioni

15 Shtator 2023, 22:43, Kuriozitete CNA

Aktivitetet argëtuese që ju mbrojnë nga depresioni

Shumë persona që kanë probleme me depresionin, mundohen që ta mbajnë veten të angazhuar për të kaluar kohën.

Studimet kanë renditur disa nga aktivitetet argëtuese që ju ndihmojnë të qëndroni larg depresionit.

Të tilla janë punimet me dorë si thurjet me shtiza, thurjet me grepa apo librat. Këto aktivitete preferohen më shumë nga moshat e treta, ndaj edhe një studim i kryer së fundmi është përqendruar te të moshuarit.

Aktivitetet argëtuese që ju mbrojnë nga depresioni

Studimi zgjati për 4 deri në 8 vjet dhe analizoi të dhënat e 93 mijë të moshuarve mbi 65 vjeç nga SHBA, Japonia, Kina, Anglia dhe 12 vende evropiane.

Rezultoi se angazhimi në aktivitetet e preferuara shoqërohej me reduktim të simptomave depresive dhe sillte një ndjenjë më të madhe lumturie e kënaqësie.

Rezultatet më pozitive u panë në Danimarkë me 96% të pjesëmarrësve, pasuar nga Suedia me 95.8% dhe Zvicra me 94.4%./ CNA

Aktivitetet argëtuese që ju mbrojnë nga depresioni

Lajmet e fundit nga