LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“I kushtojnë botës miliarda dollarë” / Një nga insektet më “pushtuese” në botë arrin në Evropë

12 Shtator 2023, 08:18, Kuriozitete CNA
“I kushtojnë botës miliarda dollarë” / Një nga
Foto ilustruese

Milingona e kuqe e zjarrit, një nga insektet më “pushtuese” në botë, është gjetur për herë të parë në Evropë, sipas një studimi të ri.

Milingona e importuar, e cila ka emrin shkencor Solenopsis invicta, është vendase në Amerikën e Jugut, por është përhapur në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara, Meksikës, Karaibeve, Kinës dhe Australisë gjatë shekullit të kaluar.

Këto insekte mund të jenë agresive kur shqetësohen dhe kanë një pickim të dhimbshëm, i cili është irritues për lëkurën dhe mund të shkaktojë reaksione alergjike.

Milingona gjithashtu mund të dëmtojë të korrat dhe ekosistemet lokale. Studiuesit thanë se kishin identifikuar 88 fole të milingonave të kuqe të përhapura në 5 hektarë tokë afër qytetit të Sirakuzës në Sicili, Itali.

"Gjetja e kësaj specie në Itali ishte një surprizë e madhe, por ne e dinim se kjo ditë do të vinte," tha studiuesi Menchetti.

Ndërsa milingonat e kuqe të zjarrit ishin zbuluar në produktet e importuara në Spanjë, Finlandë dhe Holandë, një koloni nuk ishte konfirmuar kurrë para këtij studimi, thanë autorët.

Kolonitë u gjetën në një zonë periferike të Sirakuzës. Ishte e paqartë se si dhe kur milingonat e zjarrit arritën atje. Studiuesit që qëndrojnë pas studimit besojnë se insektet duhet të kenë mbërritur në një pikë tranziti me shumë aktivitet njerëzor, siç është porti i qytetit.

Banorët vendas u thanë shkencëtarëve se thumbimet e milingonave ishin shtuar që nga viti 2019.

Studimi sugjeroi se era mund të kishte transportuar milingona mbretëreshë fluturuese nga veriperëndimi i Sirakuzës, ku ndodhet porti tregtar.

Analiza gjenetike e milingonave zbuloi se ato me shumë gjasa ishin përhapur nga Shtetet e Bashkuara ose Kina, ku Solenopsis invicta është gjithashtu një insekt pushtues.

Milingonat mund të përhapen së shpejti në të gjithë Evropën, paralajmëruan studiuesit, pasi 7% e kontinentit, duke përfshirë zona të mëdha urbane si Barcelona, ??Roma, Londra dhe Parisi - ka një klimë që është e përshtatshme për insektet.

Insektet pushtuese i kushtojnë botës të paktën 423 miliardë dollarë çdo vit, pasi ato nxisin zhdukjen e bimëve dhe kafshëve, kërcënojnë sigurinë ushqimore dhe përkeqësojnë katastrofat mjedisore në të gjithë globin, sipas një raporti të mbështetur nga Kombet e Bashkuara të publikuar javën e kaluar./ CNA

Lajmet e fundit nga