LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Parada shqiptare "pushton" rrugët e New York-ut

11 Qershor 2022, 20:00, Kulturë CNA
Parada shqiptare "pushton" rrugët e New York-ut
Parada shqiptare në SHBA

Pas dy vitesh ndërprerjeje për shkak të pandemisë rikthehet aktiviteti më i madh shqiptar në New York. Parada shqiptare e organizuar nga shoqata “Rrënjët Shqiptare” ("Albanian Roots").

Manifestimi madhështor i kulturës dhe traditës shqiptare mbahet me 11 qershor në orën 14:00 ora lokale, në Manhatan. Tema e këtij viti do të jetë Dibra.

Për herë të fundit “Albanian Roots” ka organizuar paradën shqiptare në vitin 2019, me temë Çamërinë, ndërsa tema e vitit 2018 ishin “Veteranët e UCK-së”.

Mes paradave që organizohen nga komunitete të ndryshme në New York në qershor, parada e shqiptarëve dallohet për nga pjesëmarrja e madhe dhe atmosfera që krijojnë këngët dhe vallet popullore shqiptare.

Kësaj parade i është bashkuar edhe gazetari Blendi Fevziu, i cili ka sjellë pamje të momenteve 'live' nga New York-u/CNA.al

Lajmet e fundit nga