LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Polonia thërret ambasadorin ukrainas për komentet e Zelenskyt

20 Shtator 2023, 16:26, Kosova & Bota CNA

Polonia thërret ambasadorin ukrainas për komentet e Zelenskyt

Ministria e Jashtme e Polonisë thirri ambasadorin ukrainas për komentet e bëra nga presidenti Volodymyr Zelenskiy, njoftoi të mërkurën agjencia shtetërore e lajmeve PAP, duke cituar 'informacione jozyrtare', raporton The Guardian.

Të martën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara se Kievi "po punonte fort për të ruajtur rrugët tokësore për eksportin e grurit" dhe se "teatri politik" rreth importit të drithit po ndihmonte vetëm Moskën.

Ministria e Jashtme tha në një deklaratë: "Zëvendësministri i Jashtëm Pawe? Jab?o?ski përcolli protestën e fortë të palës polake kundër deklaratave të bëra nga presidenti Zelensky në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dje, duke pretenduar se disa vende të BE-së shtiren solidaritet ndërsa mbështesin indirekt Rusinë". 

Në fjalimin e tij në Nju Jork, presidenti i Ukrainës iu referua situatës së eksportit të grurit, duke thënë: “Është alarmante të shohësh se si disa në Evropë luajnë solidaritet në një teatër politik… ata mund të duken se luajnë rolin e tyre, por në fakt po ndihmojnë vendosi skenën për një aktor nga Moska”.

Kryeministri i Polonisë , Mateusz Morawiecki , paralajmëroi të mërkurën se anëtari i BE-së do të ndalonte importet shtesë ukrainase nëse Kievi do të përshkallëzonte konfliktin e tyre për një embargo të grurit./ CNA

Lajmet e fundit nga