LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky: Nuk do t'u lëmë rusëve asnjë centimetër tokë

10 Shtator 2023, 15:20, Aktualitet CNA

Zelensky: Nuk do t'u lëmë rusëve asnjë centimetër

 “Territori i shtetit tonë është i gjerë. Por ne nuk do t'u lëmë asnjë centimetër pushtuesve rusë”.

Kështu tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në "Telegram" të cituar nga mediat ukrainase. Presidenti më pas siguroi se "Ukraina do të kujtojë gjithmonë të gjithë njerëzit e saj, do të mbrojë popullin e saj dhe do t'u japë liri dhe forcë të gjitha qyteteve të saj".
Gjatë ditës Zelensky u takua - së bashku me Ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba - me Ministrin e Jashtëm të Japonisë Hayashi Yoshimasa. 

Takimi u fokusua në fillimin e negociatave për një marrëveshje dypalëshe për garancitë e sigurisë si vazhdim i Deklaratës së G7. 

Presidenti ukrainas më pas shprehu mirënjohjen ndaj Japonisë që mbeti një partner kyç i Ukrainës në Azi dhe për mbështetjen e vendit të tij.

"Unë vlerësoj mbështetjen e vazhdueshme të Japonisë. Le të punojmë së bashku në mënyrë që më shumë vende aziatike t'i bashkohen Formulës së Paqes," shtoi ai në Kuleba.

"Japonia dhe kompanitë japoneze do të luajnë një rol aktiv në rimëkëmbjen e Ukrainës," sqaroi më tej ai./ CNA

 

Lajmet e fundit nga