LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Diskutimet Zelensky-Makcon/ Fokus ngritja e një korridori detar nga Kievi

3 Shtator 2023, 16:36, Kosova & Bota CNA

Diskutimet Zelensky-Makcon/ Fokus ngritja e një korridori detar nga Kievi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, folën të dielën, duke diskutuar "funksionimin" e një korridori detar të ngritur nga Kievi për lundrimin e sigurt të anijeve pasi Moska doli nga një marrëveshje historike e grurit në korrik .

Telefonata erdhi në prag të një samiti në Rusi midis presidentit rus, Vladimir Putin , dhe homologut të tij turk Recep Tayyip Erdo?an , i cili dëshiron të ringjallë marrëveshjen e grurit (shih postimin e mëparshëm në 12.47 ), raporton AFP.

“Ne diskutuam gjithashtu mënyrat për të siguruar funksionimin e korridorit të grurit dhe për të rritur sigurinë e rajonit të Odesës”, tha Zelenskiy në mediat sociale pas një telefonate me Macron.

Ukraina këtë javë tha se katër anije të tjera kishin kaluar nëpër korridorin e saj të përkohshëm detar në Detin e Zi, të cilin e kishte ngritur muajin e kaluar për të siguruar lundrim të sigurt./ CNA

Lajmet e fundit nga