LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Presidenti nigerian tërheq ambasadorët në mbarë botën

2 Shtator 2023, 21:46, Kosova & Bota CNA

Presidenti nigerian tërheq ambasadorët në mbarë botën

Presidenti i Nigerisë, Bola Tinubu ka urdhëruar tërheqjen e ambasadorëve të Nigerisë në mbarë botën me efekt të menjëhershëm, tha të shtunën zëdhënësi i tij, raporton Reuters.

"Presidenti është i vendosur të sigurojë që efikasiteti dhe cilësia e klasit botëror, që tani e tutje, do të karakterizojë ofrimin e shërbimeve të huaja dhe vendase për qytetarët, banorët dhe vizitorët e mundshëm njësoj," tha zëdhënësi presidencial Ajuri Ngelale.

Përfaqësuesit e përhershëm të Kombeve të Bashkuara të Nigerisë në Nju Jork dhe Gjenevë janë të përjashtuar nga "tërheqja totale" për shkak të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA), tha zyra e Tinubu në një deklaratë.

Nigeria ka 109 misione diplomatike në mbarë botën, të përbërë nga 76 ambasada, 22 komisione të larta dhe 11 konsullata.

Tinubu, i cili ka nisur reformat më të guximshme të vendit në dekada, është planifikuar të zhvillojë bisedime me Presidentin e SHBA Joe Biden në margjinat e asamblesë së përgjithshme dhe gjithashtu të takohet me udhëheqës nga Brazili, India, Koreja e Jugut dhe Gjermania gjatë takimit të G20 më vonë në muaj./ CNA

Lajmet e fundit nga