LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Grushti i shtetit në Nigeri/ Kombet e Afrikës Perëndimore pritet të ndërhyjnë ushtarakisht

11 Gusht 2023, 08:02, Kosova & Bota CNA

Grushti i shtetit në Nigeri/ Kombet e Afrikës Perëndimore pritet

SHBA dhe OKB shprehen të shqetësuara për shëndetin dhe sigurinë e presidentit të rrëzuar Mohamed Bazoum.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres është shprehur gjithashtu i shqetësuar për "kushtet e mjerueshme të jetesës" në të cilat thuhet se ndodheshin zoti Bazoum dhe familja e tij.

Pas takimit të Ecowas, Alassane Ouattara i Bregut të Fildishtë tha se Ecowas kishte ndërhyrë më parë në vendet afrikane për të rivendosur rendin kushtetues.

“Sot kemi një situatë të ngjashme në Niger dhe Ecowas nuk mund ta pranojë këtë”, tha ai.

Ouattara tha se Bregu i Fildishtë do të sigurojë një batalion prej 850 deri në 1,100 burra sëbashku me  ushtarë Benini.

Omar Touray, president i grupit Ecowas, tha se anëtarët kishin vendosur "të urdhëronin vendosjen e forcës së gatishmërisë Ecoëas për të rivendosur rendin kushtetues në Niger"po nuk dha detaje të mëtejshme./CNA

Lajmet e fundit nga